Auktionen har blivit mer och mer ett ställe där priserna är helt skeva. En rad Ace of Spades . De ligger iallafall under priset på Systembolaget men får väl ändå anses ligga över vad man ska betala för det vinet. Även
1996 Cuvée St-Vincent dyker upp igen med ett utropspris på 2800 kronor för två flaskor. Lång över vad de sålts för på Systembolaget. Man skulle tro att SBs värderingsmän iallafall klarade av att titta på SBs hemsida innan de sätter ett utropspris
Två intressanta champagner, både på magnum är 1996 Pol Roger, ett vin som kan vara i nedförsbacke men på magnum skulle jag gärna dricka det. Det finns också en 1985 Winston, ett riktigt stort vin som alla sanna vinälskare gärna återkommer till.
Vad gäller Cheval Blanc 1947, extremt bra nivå ser det ut som men lagrad i privat källare. Köper man ett sådant vin utan providence?
9. ANSVAR FÖR FEL
9.1 Samtliga alkoholdrycker säljs i befintligt skick. Det åligger köparen att genom egen undersökning av alkoholdrycken innan auktionstillfället bedöma dess skick och beskaffenhet. Stockholms Auktionsverk ansvarar inte under några omständigheter för kvaliteten avseende alkoholdrycken, naturligt slitage, smärre skador och defekter samt naturliga förändringar i levande material såsom blekning av papper och liknande.
9.2 Uppgift som lämnats angående t ex äkthet, ålder, ursprung mm tjänar endast som vägledning för köparen vid dennes undersökning av alkoholdrycken. Stockholms Auktionsverk eller Systembolaget AB ansvarar inte för att sådan uppgift varit felaktig såvida inte den felaktiga uppgiften lämnats av grov oaktsamhet.
9.3 Avbildning av alkoholdryck sker endast i identifieringssyfte. Stockholms Auktionsverk eller Systembolaget AB ansvarar ej för skador eller brister som ej framgår av sådan avbildning.
9.4 Alkoholdryck säljes i enlighet med lämnad beskrivning. Stockholms Auktionsverk och Systembolaget AB förbehåller sig rätten att ändra sådan beskrivning. Sådan ändring anges särskilt.
9.5 Köparen äger rätt att häva köpet vid fel i alkoholdryck som Stockholms Auktionsverk svarar för om felet är av väsentlig betydelse för köparen. Köparen äger därvid rätt att erhålla det belopp denna erlagt till Stockholms Auktionsverk vid köpet mot at köparen återlämnar alkoholdrycken. Någon ytterligare ersättning äger köparen ej rätt till.
9.6 Eventuella fel skall reklameras omedelbart efter det att köparen upptäckt eller bort upptäcka felet, dock senast inom 7 dagar efter auktionsdagen
9.7 Stockholms Auktionsverks ansvar för fel är begränsat till vad som anges i dessa villkor.