Senaste nytt
finewines.se

This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

  • Som flera kanske har märkt är sig finewines.se inte sig likt rent utseendemässigt! En uppgradering av forumets mjukvara har genomförts och temat kommer successivt att uppdateras för att bättre matcha vår tidigare färgprofil! Eventuella buggar eller feedback tas tacksamt emot i den här forumtråden!

Uv påverkan

Decahb

Medlem
Hamnade i en diskussion med en kollega ang uv strålarnas påverkan på en flaska vin inomhus
Hur länge kan en vin flaska ”stå framme”/förvaras i en normal inomhusmiljö avseende ljus innan den börjar bli dålig ?

Googlar man så är svaren oerhört spretiga

Input ?
Vad tror ni ?
 

Waruda

Medlem
Nu är jag ingen expert, men jag skulle inte vara så orolig för att en flaska "står framme" ett tag. Det mesta av UV blockeras av fönstret, och sen blockeras det en gång till av flaskan. På bolaget står ju vinet i hyllorna långa perioder i vissa fall. Har inte hört att det skulle vara något större problem. Sen kanske man inte ska lagra viner med UV-exponering.
 

jrick

Medlem
Jag tror att viner i klara flaskor ofta skadas av ljus. Misstänker att det är därför roséer ofta inte är så bra.
 
Toppen